Paraclisul de vară "Adormirea Maicii Domnului"

Publicat

Paraclisul de vară din aşezarea monahală ocrotită de Sfântul Ierarh Dosoftei şi Sfântul Pantelimon a fost amenajat începând cu luna octombrie a anului 2011, prin implicarea arhim. Nichifor Horia, exarhul administrativ al mănăstirilor din Arhiepiscopia Iaşilor, şi a ierom. Paisie Cernamorit, egumenul Schitului Valea Seacă.

Schitul Valea Seacă are trei vieţuitori, o biserică frumoasă şi un corp de chilii, aflându-se la 7 kilometri de municipiul Paşcani.