Categorie

Istoria Schitului Valea Seacă

Publicat

Schitul Valea Seacă cu hramul „Sfântul Mucenic Pantelimon” este un schit de călugări subordonat Mănăstirii Sfinţii Trei Ierarhi din Iaşi, ctitorit de Lipovanu Dumitru în anul 2005. Obștea este formată din 6 viețuitori, egumen fiind Ierom. Paisie Cernamoriţ.

Biserica şi un corp de chilii au fost ridicate între 2006 si 2007.

Paraclisul de vară din aşezarea monahală ocrotită de Sfântul Ierarh Dosoftei şi Sfântul Pantelimon a fost amenajat începând cu luna octombrie a anului 2011, prin implicarea arhim. Nichifor Horia, exarhul administrativ al mănăstirilor din Arhiepiscopia Iaşilor, şi a ierom. Paisie Cernamorit, egumenul Schitului Valea Seacă. Schitul Valea Seacă are trei vieţuitori, o biserică frumoasă şi un corp de chilii, aflându-se la 7 kilometri de municipiul Paşcani.

Citește alte articole despre: