Biserica "Sfântul Mare Mucenic Pantelimon"

Publicat

Biserica mare a Schitului Valea Seacă având ca ocrotitori pe Sfântul Ierarh Dosoftei şi Sfântul Pantelimon a fost construită începând cu anul 2005, prin implicarea arhim. Nichifor Horia, exarhul administrativ al mănăstirilor din Arhiepiscopia Iaşilor, şi a ierom. Paisie Cernamorit, egumenul Schitului Valea Seacă.

Schitul Valea Seacă are trei vieţuitori, un Paraclis de vară şi un corp de chilii, aflându-se la 7 kilometri de municipiul Paşcani.

Citește alte articole despre: